Kuidas hakata bitcoinlaseks?

Tänaste definitsioonide järgi võib Bitcoiniks nimetada terviklikku, isereguleeruvat süsteemi, mis täidab samal ajal nii raha, maksesüsteemi kui ka panga rolle. Olgugi, et tegemist on keerulise ja raskesti hoomatava tehnoloogiaga, ei pea me selle kasutamiseks täpselt teadma, kuidas ta töötab. Nii nagu ka näiteks interneti või nutitelefoni puhul. Piisab kui teada mõningaid põhimõtteid ja funktsioone ning edasi saab usaldada ülejäänusid, kes on juba sama valiku teinud.

10 olulisemat põhitõde, mis peab enne Bitcoini kasutamist siiski selgeks tegema:

1. Puudub kolmas osapool.

Krüptoraha maailmas puudub kolmas osapool (usaldusteenusepakkujana näiteks pank), kelle poole pöörduda kui midagi on hästi või halvasti. See tähendab seda, et kasutaja ise ja ainult ise vastutab oma otsuste ja tegude eest. Seetõttu tuleb oma otsused ja valikud hoolikalt läbi mõelda. Vastutusega kaasneb loomulikult ka vabadus soetada oma raha eest ükskõik mida, millal ja kelle käest ning ilma kopsakate vahendustasudeta.

2. Halda ise oma varasi.

Kasutajal on võimalik teha oma walleteid ehk siis nii öelda “pangakontosi” lõppmatu arv. Walletid on sisuliselt digitaalsed võtmepaarid ja need asuvad veel omakorda Bitcoini klientides. Peamiselt on olemas kolme tüüpi kliente: veebipõhised kliendid, mobiilikliendid ja desktopi kliendid. On võimalik kasutada erinevaid walleteid ja kliente erinevateks otstarveteks. Näiteks saab iga arve jaoks genereerida uue walleti aadressi või iga kulurea kohta luua oma wallet.

3. Wallet ja digitaalsed võtmepaarid.

Wallet sisaldab kahte võtit, privaatvõtit, mis on enamjaolt peidetud kasutaja eest ning avalikku võtit. Privaatvõtit on vaja selleks, et raha kulutada, avalikku võtit aga selleks, et raha walletisse juurde kanda. Privaatvõtme kaudu saab avaliku võtme uuesti genereerida kuid vastupidi pole võimalik. Seetõttu on oluline hoida privaatvõti salajases enda valduses. Levinumatel klientidel ongi privaatvõti peidetud ning selle saab kätte ainult ekspordi või backupi abil.

4. Erinevad walletid.

Ka walleteid on erinevaid tüüpe olenevalt sellest, kus ja millisel moel võtmeid talletatakse: simple wallet, paper wallet, brain wallet, bulk wallet jne: https://www.bitaddress.org

5. Avalik kontoraamat.

Bitcoini süsteemis ei liigu tegelikult coinid. Tegemist on suure, globaalse kontoraamatuga, kus muudetakse vastavalt toimunud ülekannetele kontode seisu. Kontode seisu täpsustatakse iga 10 minuti tagant. Iga 10 minuti tagant luuakse süsteemi juurde ka kindel ja kontrollitud arv uusi ühikuid, mis jagatakse kaevandajatele auhinnaks süsteemi töös hoidmise eest.

6. Globaalsus.

Makseid saab teha 24/7, globaalselt. Eelduseks on internett ja Bitcoini klient.

7. Kiirus.

Teade makse kohta saabub sekunditega kuid kinnitamine võtab aega minimaalselt ühe 10 minutilise tsükli kuni võrk kinnitab tehingu usaldusväärsuse. Olenevalt makse tähtsusest võib kinnitamine ka rohkem tsükleid aega võtta. Saadud raha ei saa enne vajaliku arvu kinnituste saamist kulutada. Maksimaalne kinnituste arv on kuni 60 minutit.

8. Hind.

Maksete hinnad on umbes 0-5 eurosenti olenevalt makse iseloomust.

9. Maksmine.

Makse tegemiseks piisab ainult saaja walleti aadressist ning vajalikust kogusest coinidest.

10. Universaalsus.

Makse tegemine käib nii veebis, telefonis kui ka poes sarnaselt ja väga lihtsalt.

Selleks, et alustada, tuleb luua endale kõigepealt konto mõnesse levinumasse online vahetajasse, kust saab osta Bitcoine mõne tavamajanduse raha nagu dollarite või eurode eest.

Keskkonnad, mis toetavad eurosi:

https://www.kraken.com

https://www.bitstamp.net

https://btc-e.com

Kui konto on registreeritud, siis tuleb see ka verifitseerida ehk kinnitada oma olemasolu ametlikult. Selleks soovivad keskkonnad enamasti näha koopiat või kvaliteetset nutitelefonipilti sinu ID-kaardist või passist ning elukoha kinnituseks mõnest arvest. Konto verifitseerimise protsess on manuaalne ja võtab aega mõned päevad. Kui ka see on tehtud, on sul võimalik oma kontos ära seadistada panga andmed ning järgnevalt saad oma pangast kanda raha enda vahetaja kontole, et seal see Bitcoinide vastu vahetada.

Tegemist on kõrge turvalisusega keskkondadega, seepärast soovitatakse kasutada ka päris turvalisi paroole ning autentimist mobiiliseadme abil.

Läinud talvel toimunud maailma suurima Bitcoini vahetaja, MtGoxi pankrott näitas kogu maailmale seda, et mõistlik on oma varandust hoida ikkagi enda valduses, mitte veebiwalletis. Bitcoini süsteem annab selleks võimaluse. Ehk kui coinid on keskkonnast ostetud, tasub need veebiwalletist mõnda enda valduses olevasse walletisse üle kanda.

Kui coinid ostetud, on võimalik nende eest reaalseid kaupe internetist osta, Airbalticust ja bookinghousest reise broneerida või näiteks Sushicatis sushit süüa. Kindlasti lisandub aktsepteerivaid ärisi järgemööda juurde. Eestis küll kahjuks mõnevõrra aeglasema tempoga kuid mujal maailmas jõudsalt.

Erinevaid kliente leiab veel siit: https://bitcoin.org/en/choose-your-wallet

Põnevat kasutamist!Add a comment