Wallet, bitcoini klient ja mille poolest need erinevad

Esiteks tahaks kohe ümber lükata ühe eksiarvamuse – wallet ei ole sama, mis bitcoini klientprogramm.

Et algajal oleks hästi lihtne aru saada, mis asi wallet ja client üldse on võiks seda võrrelda Emaili aadressi ja Emaili kliendiga. Bitcoini wallet on just nagu Emaili  aadress (sinunimi@eesti.ee) ja bitcoini klient on sarnane Emaili kliendiga (Mozilla Thunderbird, IncrediMail jne). Samamoodi nagu on olemas veebi, tarkvara  ja androidi põhised Email kliendid, just nii on olemas ka veebi, tarkvara ja androidi põhised bitoin kliendid.

Mis asi on wallet? Wallet on sinu bitcoini konto, täpsemalt tegelikult vaid 2 pikka koodi, avalik võti (public key) ja privaat võti (private key). Avalikku võtit võib võrrelda Emaili aadressiga ainult, et kirjade asemel saab Sulle selle kaudu bitcoine saata ning sa võid seda kõigiga jagada. Privaatvõti on sarnane sinu Emaili parooliga, sa vajad seda, et oma bitcoinidele ligi pääseda. Seda võtmepaari hoitakse ühes konteineris, mida nimetataksegi walletiks.

Mis asi on bitcoin client? Nii nagu sa ei saa saata meile ilma Email kliendita, ei saa sa ka saata bitcoine ilma bitcoin kliendita, sa pead oma walleti enne klienti panema, et oma bitcoine “lugeda.” Ühes Email kliendis võib olla mitu ka walletit.
Kuidas teha endale wallet? 
Walleti on võimalik teha endale ka igas bitcoini kliendis. Väljaspool klienti tehtud walletit on väga lihtne importida sinna, piisab vaid privaatvõtmest.
Kindlasti tee oma walletist ka koopia, sedasi ei kaota sa oma bitcoine näiteks juhul kui Sinu arvutiga juhtub midagi. Pea meeles, et kui oled oma privaatvõtme kaotanud, ei ole seda võimalik enam taastada. Kaotades selle on sinu bitcoinid igaveseks kadunud. Avaliku võtme kaotamine pole nii traagiline, kasutades privaatvõtit on võimalik avalik võti taastada.
Kõige lihtsam viis koopia tegemiseks on kirjutada oma privaatne ja avalik võti paberile üles ja ära peita, seda nimetatakse paperwalletiks. Teine võimalus on teha wallet külmaks (Cold wallet) ehk panna avalik ja privaat võti USB pulgale. See on ühtlasi ka kõige turvalisem viis oma walleti hoidmiseks. Lisaks on olemas ka multisignature walletid, kus bitcoini võtmepaar on seotud veel omakorda 3 erineva võtmepaariga. Ühte neist hoitakse teenusepakkuja käes ning kaks kasutaja valduses, millest omakorda üks on offline walletis. Selleks, et ülekannet teha, on vaja vähemalt kahte võtit. Selle lahendusega maandatakse risk teenusepakkuja kadumisel ja risk ka mobiili kadumisel. Vähemalt kahe võtmega on võimalik Bitcoini wallet taastada.
Kus kohast ma saan endale bitcoin clienti?
Õige pea tuleb uus postitus mis räägib veel täpsemalt bitcoini klientides.


Add a comment