Kuidas Bitcoin kaughasartmängude maailma muuta võiks?

Bitcoinist lähemalt

Bitcoini-nimeline krüptoraha on teatud mõttes modernse maailma kvintessents. Viimased kümme aastat kolivad inimesed järjest suurema osa oma elust virtuaalsetele väljadele, tuues endaga reaalsusest kaasa poed, koolid, pangad, raamatukogud, mängumaad, eraärid ja ametlikud asutused. Internet on muutumas omaette planeediks, kus valitsevad anonüümsus ja sõltumatus – vaatamata sellele, et institutsioonid üritavad seda üha kindlamalt valvsa ja pideva kontrolli alla saada – ning suhteliselt hiljuti on internetti tekkinud ka täitsa oma raha. Üsna loogiline asjade areng.

Bitcoin on erakordselt huvitav fenomen. Tegemist on sada protsenti sõltumatu virtuaalrahaga, mis ei ole seotud ühegi „päris” valuutaga ja kehtib üle terve maailma. Arvestades seda, et Bitcoine ei saa võrgus olla üle teatud koguse, kaob sellega ka rahaühiku devalveerumise oht: Bitcoin on kullaga sarnaselt kindel väärtus, millesse nn tavalist raha investeerida võib. Vahe peitub selles, et kullaga on kaupade ja teenuste eest maksta küllaltki keeruline, samas kui Bitcoine võtab vastu järjest rohkem teenusepakkujaid ning kaupmehi. Tänapäeval võib Bitcoinides arveldada arvukates veebipoodides (teatud riikides ka Paypali vahendusel) ning loomulikult virtuaalteenuseid pakkuvates portaalides, sealhulgas ka kaugkasiinodes ja – mängutubades. Bitcoini lisamine olemasolevate makseviiside nimekirja kogub nende operaatorite seas viimasel ajal üha suuremat populaarsust ning see paneb mõtlema, mil viisil krüptoraha kasutuselevõtt hasartmängude portaale mõjutada võiks.

 

Kuidas Bitcoin toimib?

Kiire ja odav. Kui lüüa lahti mõne suure mänguportaali, näiteks maailma suurima kaugpokkeritubade operaatori, PokerStarsi, veebileht, et uurida, mis võimalusi nad kasutajakontole raha sisse maksmiseks pakkuvad, leiab sealt eest väga laia valiku, kuhu kuuluvad krediitkaardi, kohaliku pangaülekande, WebMoney ning teatud hulga teiste, vähem tuntud rahavahendussüsteemide (nt Skrilli või EntroPay) kaudu maksmise võimalused (täieliku nimekirja leiab PokerStarsi veebist, samuti on viidatud lehel toodud õpetused selle kohta, kuidas arvuti- või nutitelefoni kaudu makset sooritada). Kõik need süsteemid on tsentraliseeritud, mis tähendab, et päring raha ülekandmiseks läheb alguses teenusepakkuja serverisse, kus otsustatakse, kas võtta see vastu või mitte, misjärel saadetakse raha põhiserverist makse saajale. Juhul, kui serverisse tuleb liiga palju päringuid või see peaks mingil põhjusel üles ütlema (näiteks ründavad kurjategijad teenusepakkuja serveriruumi), võib makse edastamine võtta pikemalt aega kui tavaliselt või sootuks luhtuda.

 

Bitcoini ülekande skeem
Bitcoini ülekande skeem

 

Bitcoin on seevastu detsentraliseeritud süsteem, mis töötab p2p võrkude põhimõttel: põhiserverit sellel lihtsalt ei olegi, sest kõiki päringuid töötlevad oma arvutites võrgu kasutajad. Seega ei sõltu ülekande õnnestumine põhiserveri töökorrast ning praktikas on Bitcoin-ülekanded ka palju kiiremad kui tavalised, võttes kõigest paar sekundit kuni mõned minutid, mis on eriti kasulik rahvusvaheliste ülekannete puhul. Suureks plussiks on seegi, et ülekannetelt ei arvestata maha kopsakat vahendustasu: sõltumata edastatavast summast kulub tehingu sooritamiseks keskeltläbi 0,0001 ฿ (umbes 0,05 USD praeguse vahetuskursi kohaselt), mis läheb vaevatasuks kasutajatele, kelle arvutid ülekandes osalevad.

 

Teisisõnu on Bitcoinides arveldamine teiste makseviisidega võrreldes nii kiirem kui odavam. Kui mänguportaalid selle kasutusele võtaks, hakkaks arvatavasti rohkem mängijaid tegema panuseid pärisrahas (nendel lehekülgedel, kus pakutakse nn mänguraha ja pärisraha eest mängimist), kasvatades äri üldist käivet, pealegi muudaks see mängus osalemise palju lihtsamaks — võrdluseks võib tuua PayPaliga maksmise, mida paljud eelistavad krediitkaardiga makse sooritamisele mitte ainult suurema turvalisuse tõttu, vaid ka sellepärast, et kasutajanime ja parooli sissetoksimine on palju lihtsam kui krediitkaardilt numbrite ümbertrükkimine. Bitcoin-ülekande tegemiseks piisab vaid vajaliku rahakoti aadressi copy-paste’imisest ja paarist hiireklõpsust.

Väärtus, mis kasvab ajas

Kuigi Bitcoin on teatud mõttes „õhust valmistatud” raha — sellel pole füüsilist tagatist ning see pole seotud ühegi teise maailmas käibel oleva rahaühikuga, võib seda vabalt vahetada dollarite, eurode või mis tahes muu valuuta vastu. Sealjuures muudab asjaolu, et Bitcoin ei saa devalveeruda, krüptoraha küllaltki väärtuslikuks, ning selle hind on viimasel ajal kasvanud ja muutunud tohutu tempoga. Kui 2011. aasta juulis anti 1฿ eest vaid 25 USD, oli 2013. aasta kevadeks see summa juba üle 200 USD. 2014. aasta jaanuaris tegi Bitcoini väärtus tohutu hüppe (1฿ = umbes 1200 USD), millele järgnes suhteliselt järsk langus, ning praegu saab 1฿ eest 247 USD, mis on siiski kordades rohkem kui kõigest 4 aastat tagasi. Oletatavasti peaks nüüd Bitcoini väärtus jääma suhteliselt stabiilseks ning pöörama pigem kasvule kui langusele.

 

Bitcoin Mining
Bitcoin Mining

 

Samuti on Bitcoinide süsteemi omapäraks see, et uusi Bitcoine tekitatakse „kaevandamise” (mining ehk tehingute vahendamine ja kinnitamine) abil nii kaua, kuni võrgus saab ringlema 21 miljonit rahaühikut. Oletatakse, et praeguse kaevandamistempoga, mida süsteem ise pidevalt aeglustab, juhtub see praeguste arvutuste kohaselt aastal 2140. Siis saavad kasutajad Bitcoine endale muretseda vaid kõrvalteede pidi: tavalise raha eest ostes või teenuste vastu vahetades. Juhul, kui hasartmänguportaalide operaatorid Bitcoinides panuseid aktsepteerima hakkavad, muudab see nende teenused  traktiivsemaks, sest kasutajatele avaneb suurepärane võimalus teenida väärtuslik, kindel ja teatud mõttes haruldane valuuta midagi muud tehes kui mängides — ning seda on palju huvitavam ja ilmselt ka psühholoogiliselt lihtsam teha, kui ostu-müügitehinguid sooritades.

 

Hüpoteetilises olukorras, kus kõik suurimad hasartmänguportaalide operaatorid Bitcoinides arveldamise ja panuste tegemise võimaldavad, muutub vaevu mängude enda olemus või mehhaanika. Küll aga lubaks kiirem, soodsam ja anonüümsem maksesüsteem tõmmata ligi hulganisti uusi kasutajaid ning muuta mängu huvitavamaks ka „vanadele kundedele”, eriti siis, kui Bitcoini enda maine ning väärtus ajapikku aina kõrgemaks muutuvad, mis on praeguse seisuga üsnagi võimalik, kuna otseseid konkurente sellele krüptoraha liigile pole seni tulnud. Ning kes teab, võib-olla ongi üks päev suurem osa Bitcoinidest ringlemas hoopiski virtuaalmängutubades, ja mitte kaubandusvõrgustikes…Add a comment