Tokeniseerige maailm! Plokiahel teeb kunstiteostest ja kinnisvarast ühisomandi

Tony Sagami
Pilt: Tony Sagami

Kui asi puudutab kunsti, olen ma täielik võhik.

Ma ei teeks Picassol ja Van Goghil vahet; ning kõige mälestusväärsem kunstiteos, mis on kunagi minu seinal rippunud, oli see ikooniline 70ndate poster Farrah Fawcettist.

Mitte et seal suurt vahet oleks, sest kauni kunsti hind on tänapäeval nii kõrge, et ainult rikkad saavad endale lubada neid kopsakaid hindu, mille eest praegu kunsti koguda saab.

Näiteks eelmisel aastal müüdi Leonardo da Vinci maal 450 miljoni dollari eest. Selge see, et mina seda endale lubada ei saaks.

Aga nüüd muudab tehnoloogia, millel põhinevad krüptorahad nagu Bitcoin ja Ethereum, seda kuidas kunsti müüakse. See aitab teha kunsti investeeringuks, mida saaksid endale lubada ka tavalised inimesed nagu teie ja mina.

Ma räägin plokiahela tehnoloogia kasutamisest selleks, et väärtuslikud kunstiteosed tokeniteks teha (tokeniseerida) – nii muutuvad Andy Warholi ja Claude Monet’ tööd taskukohasteks osadeks.

Tokeniseerimine = Demokratiseerimine

New Yorgis asuv Maecenas ostab kunstiteose, mida nad peavad allahinnatuks. Seejärel müüvad nad – kvalifitseeritud osalejatele – selle kunstiteose osakuid.

Need osakud kantakse üle ja salvestatakse Ethereumil põhinevas plokiahelas. Plokiahel on avatud lähtekoodiga jagatud protokoll, mis lubab kasutajatel oma tehinguid salvestada turvaliselt ja muutmatult. Ja seda tüüpi tehingut nimetatakse “tokeniseerimiseks”.
Enam ei pea kunstiomanikud müüma
tervet kunstiteost ühele ostjale. Selle asemel võivad nad müüa tillukesi osakuid paljudele, paljudele investoritele üle kogu maailma.

Teisi sõnu …

Kunsti kogumine võib nüüd olla kogukondlik tegevus

Image
Pilt: Andy Warhol’s “14 Väikest Elektro Tooli” on väärt umbes 5.6 miljonit dollarit. Kuid investorid saavad seda maali tükk haaval plokiahela kaudu osta.

Esimene maal, mis sellisel moel tokeniseeritakse, on Andy Warholi 14 Väikest Elektritooli. Maecenas kogus taiesele 1,7 miljonit – vastavalt 31,5% koguväärtusest, mille nad hindasid 5,6 miljoni dollari peale.

Uus kunsti investeerimise platvorm Masterworks maksis Warholi eest 1,8 miljonit dollarit. Nii et tokeniseerimisprotsess tegelikult tõstis maali väärtust.

Mida Andy Warholi tokenite ostjad siis said? Nad said rikkumatud digitaalsed sertifikaadid, mis on alatiselt seotud Warholi maaliga plokiahela kaudu; ning mida nad võivad igal ajal müüa.

“Varade tokeniseerimine on kõige prominentsem ja põnevam plokiahela tehnoloogia kasutus ning me oleme uhked, et oleme sellel alal teerajajad. See Warholi maal on esimene paljudest, mis tulevad ning me ootame võimalust näha ja juhtida finantsrevolutsiooni kunstiturul,” ütles Maecenase tegevdirektor Marcelo Garcia Casil.

Kunsti väärtpberite tokeniseerimine muudab drastiliselt kollektsioneerimisturu dünaamikat. Aga sama asi juhtub ka paljude teiste turgudega, mis kannatavad likviidsusprobleemide all ning on keerulised müüa – nagu näiteks kinnisvara, kogumisväärtusega mündid ja teemandid.

Kinnisvara on väga ebalikviidne turg. Ja nüüd, esimest korda ajaloos, saab kinnisomandit lihtsalt plokiahela tokenitega jagada paljude investorite vahel üle kogu maailma.

Näiteks tehti just uhiuus, 36 miljonit dollarit maksev luksuslik elamuühistuarendus plokiahela tokenitega tükkideks. Seal on ainult 12 luksuskorterit. Aga kui te tahate omada killukest Manhattani kinnisvara, pakub plokiahel teile võimalust investeerida nii palju või nii vähe kui te ise tahate. Võite vaadata sellekohast Bloombergi videot siin: “Plokiahel vallutab Manhattani.

Image
Pilt: New York kinnisvara õitseb. Kuid tokeniseerimine võimaldab erinevaid osasid jupi kaupa osta.

Pärast seda kui Jeff Bezos kuulutas, et Amazon toob oma peakorteri Queensi, teatasid New Yorgi kinnisvaramaaklerid sellisest huviplahvatusest, et nad on müünud kinnistuid neid nägemata, mõne isegi tekstisõnumi teel.

Nüüd kui tokeniseerimine on asja sekkunud, võib tal olla potentsiaali lüüa kinnisvaraturg kihama samal moel nagu Amazon tegi seda jaemüügituruga. Me võime veel näha isegi rohkem huvi selle unikaalse investeerimismeetodi vastu – olgu see siis kinnisvarasse, kunstiväärtustesse või nendesse tehnoloogiafirmadesse, kes selle kõik võimalikuks teevad.

Nii et jah, krüptorahad on sel aastal korralikult materdada saanud. Aga nende aluseks olevat tehnoloogiat – plokiahelat – saadavad edulood ja investeerimisrikkused.

Parimate soovidega,

Tony

Artikkel – Weiss Ratings
Tõlge ja Eesti ametlik esindaja:

Lucreds Plus OÜAdd a comment