Rahvusvaheline valuutafond (IMF) ja Rahvusvaheline audiitorfirma (KPMG) Liituvad Krüptorahade Revolutsiooniga

Tony Sagami“Tehnoloogia muutub ja meie peame sellega koos muutuma. Me ei taha olla viimane leht surnud oksal, kui kõik teised on juba tuultega kaasa läinud.”

— Christine Lagarde, International Monetary Fundi (IMF, eesti k. Rahvusvaheline Valuutafond) juht

Big Four’i (eesti k. Suur Nelik – maailma juhtivad ärinõustamisettevõtted) kuuluv audiitorfirma KPMG on üks maailma asjatundlikumaid äriinstitutsioone. Nüüd astus ta julgelt välja ning kuulutas, et “krüptovarad on tõsine asi”.

Hiljutises raportis “Krüptorahade institutsionaliseerimine,” kirjutas KPMG, et…

“2018. aastal näeme me turul ridamisi uusi tulijaid; nagu tokeniplatvormid, stabiilrahad ja isegi oma krüptotoodete ja -teenustega välja tulevad põlised finantsinstitutsioonid. Krüptorahasid pole enam võimalik ignoreerida.”

KPMG entusiasm põhineb krüptorahade potentsiaalil, mis aitaks kaotada hõõrdumist ja ebaefektiivseid lahendusi meie praeguses finantstehingute süsteemis.

Ta peab krüptovarasid “võimatuks ignoreerida”, nüüd kui neist on saamas tõeline varaklass – üks, mis hakkab kujundama finantssüsteemide tulevikku.

Aga te ei pea mind uskuma, või neid. Krüptokooriga on nüüd liitunud veel tugevam hääl.

Christine Lagarde, IMF-i juht, on hiljuti palju krüptorahade teemal sõna võtnud.

Täna tsiteerin ma Lagarde’i pikalt, sest praeguseks hetkeks on ta kõige mõjuvõimsam inimene, kes on krüptorahasid kuulutama hakanud:

“Puhumas on uus tuul ning see on digitaliseerimine. Selles uues maailmas kohtume me igal pool ja igal ajal. Linnaväljakud on tagasi – virtuaalselt, meie nutitelefonides. Me vahetame informatsiooni, teenuseid, isegi emotikone momentaalselt… inimeselt inimesele.

“Me oleme informatsiooniajastust kõigiti ümbritsetud, ja info on meie “uus kuld” – seda kõike privaatsuse ja küberturvalisusega seotud kasvavate murede taustal. Me elame maailmas, kus millenniumipõlvkond taasleiutab meie majandust, telefonid käes.

“Ja siit meile muutuste võti: raha ise muutub. Me ootame, et see muutuks mugavamaks ning kasutajasõbralikumaks; võib-olla võiks ta ka vähem tõsine välja näha.

“Me ootame, et rahast saaks osa sotsiaalmeediast, mis on igal hetkel veebis saadaval ning inimeselt inimesele kasutatav, sealhulgas näiteks mikromaksed. Ja loomulikult tahame me, et see oleks odav ja turvaline, kaitstud kurjategijate ja luuretegevuse eest. 

“Milline roll jääb selle digitaalses maailmas paberrahale? Juba saab poeakendelt lugeda “paberraha vastu ei võta”. Mitte ainult Skandinaavias, mis on paberraha kaotamist juhtimas. Ka mujal maailmas väheneb nõudlus paberraha järele – nagu näitavad IMF-i hiljutised uuringud. Ja 10, 20, 30 aasta pärast – kas keegi vahetab veel pabertükke?

“Mõelge uutele spetsialiseerunud maksevahendajatele, kelle leivaks on e-raha – AliPay’st ja WeChatist Hiinas Paytm-ini Indias ja M-Pesani Keenias. Need valuutad luuakse digitaalset majandust silmas pidades. Nad vastavad inimeste nõudmistele, ja majanduse omadele samuti.

“Isegi krüptorahad nagu Bitcoin, Ethereum ja Ripple võitlevad oma positsiooni eest paberrahatus maailmas; ennast pidevalt uuesti leiutades, et pakkuda stabiilsemat väärtust ning kiiremaid, odavamaid lahendusi.”

IMF-i silmis on krüptovaradel palju suurem tulevik kui lihtsalt inimestevaheliste maksete vahendamine. Nad on pööranud oma terava pilgu juba globaalse finantssüsteemi enda poole.

Võimalus: Keskpankade Poolt Tagatud Digitaalvaluutad

IMF – organisatsioon, mis ulatub 189-sse riiki – töötab mitmel rindel: ta edendab globaalset rahanduskoostööd; tagab finantsstabiilsuse; edendab rahvusvahelist kaubandust ning kõrget tööhõivet, samuti jätkusuutlikku majanduskasvu ning püüab vähendada vaesust.

Nii et tegelikult on “tõsine asi” see, et organisatsioon nagu IMF näeb tõelist võimalust krüptorahasid digitaalvaluutadena kasutada. Lagarde jätkas:

“Pöörame nüüd pilgud teise aspekti juurde: valitsuse – keskpankade – rollile sellel uuel rahandusmaastikul.

“Omalt poolt püüavad krüptorahad kinnitada usku tehnoloogiasse. Nii et kuni nad jäävad läbipaistvaks – ja kuni te ise nende tehnoloogiat mõistate – võite nende teenuseid usaldada.

“Täpsemalt öeldes: Kas keskpangad peaksid välja andma uue digitaalraha vormi? Valitsuse poolt tagatud tokeni; või võib-olla otse keskpangas hoiul oleva konto, mis on inimestele ja äridele makseteks saadaval? Tõsi, teie deposiidid kommertspankades on juba praegu digitaalsed. Aga digitaalvaluuta oleks valitsuse vastutus – nagu paberraha praegu – mitte erafirma oma.

“See ei ole ulme. Mitmed keskpangad üle maailma kaaluvad neid ideid tõsiselt – sealhulgas Kanada, Hiina, Rootsi ja Uruguay. Nad võtavad vastu uuendusi ja uutmoodi mõtlemist; ning sama tahab teha IMF.

“Ma usun, et me peaksime kaaluma digitaalse valuuta väljaandmist. Valitsusel võib olla kasu digitaalmajandusele raha pakkumisest.”

Uskumatu! Kui keskpangad hakkavad krüptorahasid välja andma, võivad varased investorid – loodetavasti teie – sellest tohutuid, põlvkondadepikkusi varandusi teenida.

Loomulikult on võimatu öelda, millised krüptorahad lõplikeks võitjateks osutuvad.

Samal teemal: Kas Bitcoin on suremas? Kui nii, siis kes tema asemele tuleb?

Aga ma usun täiesti, et nende baasiks olev tehnoloogia – plokiahel – muutub ühel päeval sama tähtsaks ja üldlevinuks kui e-mail ja internet ise.

Mõned kaugele mõtlevad, avalikud ettevõtted panustavad oma tuleviku plokiahelale ning toovad oma varastele investoritele korralikke rikkuseid.

Ärge saage minust valesti aru; krüptorahad on tulnud, et jääda. Aga suured, suured, suured rahad hakkavad liikuma investeeringutes nendesse äridesse, mis krüptorahade revolutsiooni alustala – plokiahelat – arendavad ja edasi viivad.

Parimate soovidega,

Tony Sagami

Artikkel – Weiss Ratings
Tõlge ja Eesti ametlik esindaja:

Lucreds Plus OÜAdd a comment