Miks Weiss Ratings ei hinda Tetherit, TrueUSD-d ja teisi stabiilcoine

Seda küsitakse neilt kogu aeg: Te hindate rohkem kui 100-t krüptoraha. Miks te ei anna hindeid stabiilcoinidele nagu Basecoin, Carbon, MakerDAO, Tether, TrueUSD, USD Coin ja muud?

Nende vastus: Tõsi, nende väärtus on stabiilne. Jah, nad on digitaalsed. Aga nad ei ole tõelised krüptorahad.

Stabiilcoinid on lihtsalt digitaalvarad, mis funktsioneerivad mõne tavavaluuta asemikuna. See hoiabki neid stabiilsena. Aga see kaotab ka ära igasuguse lootuse saavutada krüptorahade peamist eesmärki – anda inimestele uus vorm rahast, mida kontrollivad ainult nemad.

Stabiilcoinid töötavad nii:

  1. Stabiilcoinide väljaandjad hoiavad mõne järelvaataja (näiteks panga) juures oma tavavaluutat. Tavaliselt on see USA dollarites.
  2. Nad loovad samas väärtuses krüptotokeneid kui neil on tavavaluutat.
  1. Nad seovad ühe tokeni väärtuse tavavaluuta omaga, näiteks 1 USA dollariga.
  2. Tokenit ennast võib krüpto vahetuspunktides osta ja müüa. Seni kuni neid võib tavavaluuta vastu välja vahetada, peaks ta oma väärtust selle tavavaluuta suhtes hoidma.

Tõelised krüptorahad on täiesti erinevad, sest…

  1. Nende väärtust ei kontrolli – otseselt või mitteotseselt – ükski keskne autoriteet.
  2. Neid ei saa konfiskeerida. Lisaks ei sõltu nad tavavaluuta reservidest, mida saab konfiskeerida.
  3. Nendega ei kaasne mingit vastaspoole riski. Isegi kui üks osapooltest pankrotti läheb, ei lange vastutus investoritele ja kauplejatele.

Need unikaalsed erinevused on peamiseks põhjuseks, miks krüptorahad – ükskõik kui eksperimentaalsed – on ligi tõmmanud nii palju investoreid, matemaatikuid ja spekulaatored. Nad on esimene varaklass ajaloos, mis on…

  • täiesti digitaalne JA
  • läbinisti iseseisev, sõltumata ühegi teise varaklassi väärtusest.

Nii et…

Miks stabiilcoine vaja on?

Sest vähemalt praegusel hetkel on tõeliste krüptorahade turuhind liiga püsimatu. Ja kuniks asjad nii jäävad, on äärmiselt raske jagatud rakendusi (dApp-e) massidesse viia.

Näiteid on palju: Videode voogedastus (streaming). Taksoteenused. Sotsiaalmeedia platvormid. Kui nende endi coinid ei suuda oma hinda kasvõi minimaalsel määral stabiilsena hoida, siis keskmine kasutaja ei hakka nende kasutamisega riskima. Spekulaatorid võivad ettearvamatuid krüptosid kord armastada, kord vihata. Aga kas keegi, kes tahab lihtsalt taksoteenust kasutada, aktsepteeriks seda? Ei.

Vahepeal pakuvad stabiilcoinid kohest lahendust ajutise abivahendina

Nad on dApp-ide loojatele abiks, kuni krüptoturud stabiilsemaks ja kindlamaks muutuvad. Ja see ei ole mingi tähtsusetu funktsioon.

Probleem on selles: Vastupidiselt Bitcoinile, Etherile ja teistele tõelistele krüptodele, sarnaneb stabiilcoin pigem võlakirjale – lubadusele kunagi teises vääringus väljamakse teha – mitte varale, millel on endal väärtus. Kui nende väljaandja ei suuda tagada, et järelvalvaja juures on stabiilcoinide väärtuses tavavaluutat, laguneb kogu struktuur koost.

Mis veel hullem: kui finantssüsteem ise destabiliseerub, võivad ka stabiilcoinid sellega koos kokku variseda. Samamoodi nagu pangakontod, PayPal, Apple Pay ja kõik teised tsentraliseeritud finantsteenused. Mis tõstatab küsimuse…

Mis mõttega stabiilcoinid üldse
jagatud pearaamatuid kasutavad?

Mõelge selle peale.

Stabiilcoinid kasutavad põhimõtteliselt samasugust jagatud pearaamatu tehnoloogiat (DLT-d) kui tõelised krüptorahad. Aga nad omavad väärtust ainult siis, kui vastaspoolel on reservis mingi vara ning ta on nõus tokeneid selle vara vastu välja vahetama. Kui te stabiilcoine kasutate, peate te uskuma, et nad peavad oma lubadust.

Näete seda vastuolu? See tehnoloogia, mida stabiilcoinid kasutavad, loodi ära kaotama vajadust kedagi usaldada – mitte selleks, et seda usaldust nõuda.

Nii et kujutage ette sellist stsenaariumit: Väljaandja lõpetab stabiilcoinide tavavaluutaks vahetamise. Te protesteerite, aga ausalt öeldes pole eriti midagi, mida te teha saaksite. Teie nõue oma tavavaluuta kätte saada on järsku tühine. Ja teile kättejäävate stabiilcoinide väärtus on vaid sandikopikad võrreldes sellega, mis te nende eest maksite.

Kas sellist asja päriselt juhtub? Finantskriisi aegadel või paikkondades, loomulikult!

Vaadake ainult, mis hiljuti Venezuelas juhtus. Sõjaseisukorras Maduro valitsuse ametnikud püüdsid Bank of Englandist oma kullareserve kätte saada. Aga BOE saatis nad pikalt. “Meie jaoks,” ütlesid nad, “ei ole te enam seaduslik valitsus.”

Me ei ole Maduro poolt. Aga see juhtum juhib tähelepanu probleemidele järelvalveasutustega. Kui te oma varad mõne asutuse järelvalve alla jätate, võib juhtuda, et äärmuslikus kriisiolukorras võimaldab nende varade otsene omamine neil kontrolli üle võtta. Ja kui nad enam ei tunnista teie õigust oma varale, peate te selle eest kohtus võitlema või oma varaga lihtsalt hüvasti jätma.

Lõppude lõpuks on stabiilcoinid samast puust tehtud. Nad on ainult nii “stabiilsed” kui see süsteem, mis neile väärtuse annab. Pikas perspektiivis pakuvad ainult tõelised krüptorahad võimalust üles ehitada kindlam, jätkusuutlikum struktuur.

Parimat,

Juan

Artikkel – Weiss Ratings

Tõlge ja Eesti ametlik esindaja:

Lucreds Plus OÜAdd a comment