Enne kui te krüptorahadesse investeerite, arvestage SELLEGA.

Martin Weiss and Juan VillaverdePildil: Martin D. Weiss, PhD and Juan M. Villaverde

Kui te külastate krüptode veebilehti või küsite mõne keskmise vaatleja käest, võib teile jääda mulje, et “krüptorahasid” on maailmas tuhandeid.

Suur viga!

Jah, nad kõik on digitaalsed varad. Ning jah, kiirel vaatlusel näevad nad sarnased välja.

Aga ainult vähem kui kümnendik neist on tõelised krüptorahad.

Nii et enne kui te sentigi krüptodesse lisaks investeerite, peate te mõistma nii neid erinevusi kui ka mõnda teist olulist nüanssi.

Põhimõtteliselt on neid kahte sorti:

Esimese rühma digitaalseid varasid moodustavad need, mida me peame tõelisteks krüptorahadeks. Nimetame neid “coinideks”.

Siia kuuluvad Bitcoin, Ethereum, Ripple, EOS ja teised – need on digitaalsed rahad, mis võivad ühel päeval funktsioneerida nagu dollarid, eurod ja jeenid praegu; aga mis on samas läbipaistvamad, efektiivsemad ja parema rahandusdistsipliiniga.

Oma olemuselt on nad lihtsalt arvutite kõvaketastele salvestatud informatsioon, mis järgib spetsiaalse tarkvara seatud reegleid. Aga see ei tohiks iseenesest üllatav olla. Sama kehtib raha kohta teie pangakontodel, maaklerikontodel ja elukindlustuspoliisides.

Krüptod teeb unikaalseks see, et see informatsioon ei ole salvestatud kesksesse serverisse ning seda ei oma ükski organisatsioon. See kopeeritakse ja salvestatakse automaatselt loendamatusse hulka arvutitesse üle kogu maailma; see on peaaegu et häkkimiskindel, kõigile ligipääsetav ja ideaaltingimustel ei kontrolli seda keegi.

Need coinid elavad niinimetatud “avalikes plokiahelates” või üldisemas plaanis “avalikes jagatud pearaamatutes”. Neid on sadu. Ja paljude taga seisavad tõsised arendajate meeskonnad.

Teise rühma kuuluvad digitaalvarad ei ole krüptorahad. Suurem osa inimesi kutsub neid “ICO-deks”. Meie kutsume neid “tokeniteks”.

Mõne aspekti poolest sarnanevad nad tõesti coinidele. Aga mõne erandiga, mida me hetke pärast arutame, pole nad midagi rohkemat kui finantsannetuste arved.

Neid tokeneid reklaamitakse kui ettevõtete aktsiaid. Aga nad on tegelikult rohkem boonuspunktide või kupongide moodi.

Sellegipoolest kogusid nende väljaandjad 2017. ja 2018. aastal nendega rohkem raha kui kõik maailma riskikapitali firmad kokku.

Tokeneid on tuhandeid ja valdav enamus neist on maksejõuetud või puhtad pettused.

Ärge eirake variatsioone ja erandeid!

Ükski lahterdamine või grupeerimine ei ole tegelikult krüptorahade maailmas nii kerge kui meiesugused analüütikud mõnikord mulje jätavad. Alati tuleb ette variatsioone, erandeid ja asju, mis lihtsalt ei sobi kuhugi. Me toome teie jaoks siin olulisemad ära:

Keskse juhtimisega coinid. Parim näide neist on see, mis toimub panganduses.

Pangad ja teised finantsinstitutsioonid on tohutud, keskse juhtimisega, kõrgetasemeliselt reguleeritud ettevõtted. On igati loomulik, et nende jaoks on digitaalvarad – mis on kõigile avatud ja mitte kellegi poolt kontrollitud – pehmelt öeldes ebamugavad ning mõne arvamuse kohaselt lausa vastuvõetamatud.

“Kuidas peaksime me ometi sõlmima lepingu mitte kellegagi?” küsivad nad. “Ja kelle poole me pöördume, kui kuskil viga ilmneb?”

Ripple’i firma on nende ettevõtete jaoks hübriidlahenduste pakkumise eestvedaja. Ripple’i coin, nimega XRP, on tehnoloogilises mõttes teiste coinide moodi. Aga seda juhitakse ja hooldatakse Ripple’i firma poolt. Nad ei paku pankadele mitte ainult kõrgendatud turvalisuse eeliseid, efektiivsust ja kiirust, vaid ka konkreetset organisatsiooni, kellega asju ajada.

Tokenid coinideks. Suurem osa praegu maailmas eksisteerivatest tokenitest jääb alati tokeniteks ja ei millekski muuks. Aga mõned spetsiaalse eesmärgiga tokenid on väga erinevad: Neil on lähitulevikus ära märgitud konkreetne kuupäev, mil nad vahetatakse tõeliste coinide vastu.

Toome teile näite sellest, kuidas see töötab: EOS on väga kõrgelt arenenud coin, mis on kiirem ja kergemini laiendatavam kui Ethereum. 2017. aasta juunis teatasid tema sponsorid, et nad tulevad uue coiniga välja 2018. aasta juunis. Aga nad pidid leidma kapitali, et coini arendustegevust rahastada.

Nii et nad korraldasid Ethereumi võrgustikus ICO-pakkumise EOS-i tokenitele ning kogusid sellega 4 miljardit dollarit. Seejärel, kui 2018. aasta 2. juunil EOS-i enda “peavõrk” välja tuli, vahetasid nad Ethereumi-põhised tokenid tõeliste EOS-i tokenite vastu välja.

Siit küsimus: Kas Ethereumi-põhine EOS oli token või coin? Meie krüptorahade reitingumudel käsitleb teda coinina.

Väärtpaber-Tokenid. Tavaliste tokenite suurim probleem on nüüdseks ilmselge: Enamik investoreid arvas, et neil on võimalus ettevõtte edust osa saada, nagu tavaliste aktsiate puhul.

Aga liiga paljud neist tehti lihtsalt rahast lagedaks. Nad ei saanud mingeid osakuid, ei mingeid dividende ja ei mingit õigust sellise olukorra vastu protesteerida. Nad ei saanud isegi mitte kaitset otsese varguse vastu.

Nüüd aga on tööstus sellele uue lahenduse leidnud. Nad kirjutavad tarkvarasse uusi elemente, sealhulgas investorite õigused ja kaitsemeetmed. Nad registreerivad tokeneid väärtpaberitena. Ja seeläbi on nad loomas midagi, millest võib ühel päeval saada digitaalne põhiaktsia.

Hetkel on neid ainult käputäis. Aga varsti saab neist norm ning nad hakkavad asendama praeguseid tokeneid.

Meie nõuanne: Hoidke tüüpilistest tokenitest eemale. Ja tehke alati panus meie kõrgeimalt hinnatud coinidele.

Parimat,

Juan ja Martin

 

NB! Veel on võimalik viimased 5 päeva liituda eesti keelse Weiss Krüptoraha Portfelliga! Lisainfo ja liitumine vajutades siia.

Artikkel – Weiss Ratings

Tõlge ja Eesti ametlik esindaja:

Lucreds Plus OÜAdd a comment