Uus Facebook Coin: 3 Viga, Mida Eksperdid Teevad

Facebook valmistub hüppeks tundmatusse.

Suletud uste taga ja halvasti hoitud saladuskatte all teevad nad ettevalmistusi enda “krüptorahaga” välja tulemiseks.

Keegi väljastpoolt ei tundu teadvat, mida see Facebook coin endast kujutama hakkab. Aga mõned eksperdid ja meediavaatlejad on juba kõvasti pasunaid puhunud.

“Facebook coin lubab olla edukas seal, kus Bitcoin pole hakkama saanud,” karjuvad nad. “Miljardite kasutajatega pole Facebook coinil raske otse tippu tõusta,” lärmavad nad edasi.

Nad eksivad kolmes põhimõttelises punktis…

Viga #1
Neile tundub, et Bitcoin on surivoodil.

Kaugel sellest!

Bitcoin loodi täitma järgmisi põhilubadusi – luua avatud, avalik jagatud andmebaas; kaotada ära vajadus usaldada ühelegi kolmandale osapoolele tundlikku informatsiooni; ja võimaldada turvalisi, privaatseid ja lõplikke makseid.

Kõik need lubadused on täielikult täidetud.

Bitcoin elab avatud, avalikus jagatud pearaamatus, mis koondab lugematul arvul kasutajaid.

Mingeid kolmandaid osapooli pole. Kaevandajad, kes võrgustikku töös hoiavad, ei teagi – ega hooli – kes täpselt Bitcoini saadab või vastu võtab. Nende tegevus piirdub sellega, et nad kinnitavad, et iga tehing vastab võrgustiku reeglitele.

Võrgustikku pole kunagi häkitud.

Kõige aluseks olev tehnoloogia – plokiahel ehk jagatud pearaamatu tehnoloogia (DLT) – ei ole kunagi lubanud konfidentsiaalsel infol lekkida.

Kogu isiklik informatsioon on krüpteeritud, privaatne ja turvaliselt kaitstud.

Kui tehing on kord plokiahelasse kirjutatud, jääb see salvestus sinna igaveseks. Kellelgi pole ei võimu – ega võimalust – seda muuta.

Kui te kasutate Bitcoini võrgustikku tehingu – ükskõik kui suure või väikese – sooritamiseks, on teie teenistuses kõik selle eelised:

  • Te ei pea mitte kedagi usaldama.
  • Te ei pea hoolima, kes kaevandajad on või kuidas teie tehing nendeni jõuab. Kõik, mida te teadma peate, on see, et teil on kehtiv luba ning te saate oma makseid teha.
  • Ning te võite oma raha saata ükskõik kellele.

See teeb Bitcoini võrgustikust usalduseta süsteemi. Teiste sõnadega, te ei pea kunagi usaldama oma raha mõne keskse autoriteedi või vahendaja kätte – isegi mitte selleks, et nad saaksid reeglite järgimist kontrollida.

Tulemus: Hetkel edeneb Bitcoini kasutuselevõtmine paremini kui iial varem. Tehingutemaht on eelmise aasta jooksul kahekordistunud. Tehingutasud on nüüd palju taskukohasemad. Ja Bitcoini Lightning Network on avamispäevast saati pidevalt kasvanud.

Viga #2
Nad arvavad, et Facebook ühildub
avalike avatud pearaamatutega nagu Bitcoin.

See pole tõsi. Facebooki ärimudel põhineb tohutu hulga kasutajate isikliku informatsiooni kogumisel ning selle müümisel parimale pakkujale.

Kasutajate andmed on nende kõige väärtuslikum vara. Ja kõiki neid andmeid omab, kontrollib ja teeb rahaks ettevõte ainuisikuliselt.

Enamgi veel, hoolimata Facebooki vabandustest lõputu rea privaatsusrikkumiste pärast, ei ole see ärimudel kadunud.

Nii et kuidas peaks toimima liit Facebooki privaatse, suletud, tsentraliseeritud äri ning avaliku, avatud, detsentraliseeritud tehnoloogia vahel? See on paras mõistatus. Isegi Facebooki juht Mark Zuckerberg ise tunnistas, et ta “ei ole veel päriselt välja mõelnud, kuidas see toimima hakkab”.

Tegelikult on siin ainult üks lahendus: Facebook loob digitaalse valuuta, mis on tagatud USA dollaritega tema pangakontol.

See paigutaks digitaalsed varad arvutivõrgustikku, mida ta täielikult kontrollib. Ja lõpptulemuseks oleks läbinisti tsentraliseeritud maksesüsteem, mis ei erine olulisel määral ei Visast ega PayPalist.

Viga #3
Nad arvavad, et Facebook saab plokiahela tehnoloogiat vähemalt kasutada.

Mõte on selles, et Facebook võtab plokiahela kasutusele ning kohandab seda vastavalt oma vajadustele. Ta kasutaks seda võltsimiskindlate salvestuste loomiseks. Ja see tehnoloogia muudaks kuidagi tema sotsiaalmeediaplatvormi turvalisemaks või privaatsemaks.

Ausalt öeldes ei ole plokiahela või teiste DLT-de kasutamine peamiseks põhjuseks, miks krüptorahade salvestatud kirjed on turvalisemad ja privaatsemad. Peamine põhjus on see, et neid ei kontrolli ükski keskne autoriteet; kellelgi ei ole võimu ega võimalust neid muuta või kirjeid ära kustutada.

Nad on võltsimiskindlad ainult seetõttu, et pole ühtki omanikku ega võimuorganit, kes neid võltsinguid teeks.

Kui see tehnoloogia oma põhisüsteemist välja võtta ning toppida see keskvõimuga organisatsiooni nagu Facebook, kaovad sellega ka turvalisuse ja privaatsuse eelised.

Nagu istutaks igihalja taime kõrbesse. Nagu paneks Boeing 777 lennukimootori 180-meetrisse Azzami jahti.

See lihtsalt ei tööta nii.

Parimat,
Juan

Artikkel – Weiss Ratings

Tõlge ja Eesti ametlik esindaja:

Lucreds Plus OÜAdd a comment