Kõigile eestlastele jagatakse jälle tasuta krüptoraha

Aasta aega tagasi jagas Byteball eestlastele tasuta krüptoraha. Seekord jagab Byteball uuesti tasuta krüptoraha, kuid nüüd on sellel krüptoraha platvormil uus nimi – Obyte. Kui eelnevalt sai tasuta krüptoraha oma eesnimi.perenimi@eesti.ee e-posti aadressi tõendamisega, siis nüüd jagatakse krüptoraha oma pärisnime tõendamise eest ID-kaardi, Mobiili-ID või Smart-IDga.

 

Mis on Obyte?

Obyte on suunatud atsüklilise graafil (ei ole plokiahel) baseeruv krüptoraha platvorm, millele saavad teised arendajad luua vestlusroboteid. Vestlusrobotitega suheldes saavad kasutajad maksta Bytes nimelise krüptorahaga (börsidel GBYTE tähisega). Suunatud atsüklilist graafi kasutab ka IOTA krüptoraha, mis kasutab arutamisjõudlust  teenustasude asemel. Obyte hinnangul ei ole IoT (Nutistu – asjade interneti) seadmetel selliseid ressursse võrgu turvalisuse tagamiseks ja selle asemel kasutatakse teenustasudeks tehingu suurust andmebaasis ehk tehing, mis võtab 500 byte ruumi, maksab ka 500 Byte-i.

 

Miks nimi muutus?

Viimase 2 tegutsemisaasta jooksul sai meeskond korduvalt tagasisidet (eriti inglise keelt emakeelena rääkivatelt kasutajatelt) selle kohta, et Byteball nimi meenutab liialt mänguasja koertele. Lisaks oli tugev surve ka teistelt kasutajatelt, et nimi muudetaks millegi parema vastu. Kui sa pole möödunud aasta jooksul rohkem seda krüptoraha kasutanud, siis nüüd on õige aeg visata pilk peale, kuidas on see krüptoraha platvorm vahepeal edasi arenenud.

 

Miks jälle eestlastele krüptoraha jagatakse?

Tegelikult jagab Obyte pärisnime tõendamise eest krüptoraha juba rohkem kui aasta paljude riikide kodanikele, kuid hiljutised muudatused võimaldavad Balti riikide kodanikel seda teha tunduvalt lihtsamini ja odavamalt kui teiste riikide kodanikud, sest Eesti, Läti, Leedu kodanikel on olemas ID-kaart, Mobiili-ID või Smart-ID, mis võimaldab isikut tuvastada lihtsamini ja odavamalt kui passi veebikaamera pildistades. Lisaks saavad nüüd oma pärisnime siduda Obyte krüptoraha aadressiga ka Eesti e-residendid.

 

Miks on vaja siduda oma pärisnimi krüptoraha aadressiga?

Enamus krüptorahad on pseudoanonüümsed, mis tähendab seda, et kõik tehingud on avalikult kõigile nähtavad, aga seni kuni pole teada kellele kuulub mingi aadress (loe: kontonumber), pole ka teada, kes selle kande tegi või kelle see kanne läks.

Lisaks tavalise raamatupidamises tuntud deebet/krediit arveldamisele, erinevad krüptorahad ka selle poolest, et nad kasutavad UTXO mudelit, mis tähendab seda, et igaks järgmiseks makse sisendiks saab kasutada ainult eelnevalt kasutamata väljundit ja igal kandel ülejääv summa tuleb tagasi uuele aadressile, mida saab kasutada järgmise makse sisendiks.

See tähendab, et kasutaja rahakott võib automaatselt lühikese aja jooksul luua sadu aadresse ja iga uus makse näeb välja kui täiesti uus kasutaja. See aga teeb pea võimatuks selgitada välja, kas jagad krüptoraha ainult ühele kasutajale või sajale. Pärisnime tõendamine ja aadressiga sidumine võimaldab eristada aadresse, mis kuuluvad unikaalsetele kasutajatele.

 

Kas oma pärisnime sidumine on turvaline?

Tänu privaatse ja avaliku võtme krüptograafiale, ei salvestata sinu nime ega muud personaalset informatsiooni avalikku krüptoraha andmebaasi, vaid ainult sinu krüptoraha rahakoti rakendusse. Avalikku andmebaasi salvestatakse ainult unikaalne räsi kood. Igale kasutajale jääb endiselt kontroll selle üle, kas nad soovivad krüpteeritud vestluses teise osapoolega oma nime avaldada või mitte. Juhul kui kasutaja avaldab oma nime, saab teine pool kontrollida ka avaliku räsi abil, et avaldatud info onoli tõene.

 

Mis ma pean selleks tegema, et saada tasuta krüptoraha?

Kui sul ei ole juba Obyte rahakoti rakendust, siis saad selle alla laadida Obyte kodulehelt. Rakendust on võimalik alla laadida nii mobiilile (Android/iOS) kui ka arvutisse (Windows/Mac/Linux).

Kui sul on juba Obyte rahakoti rakendus, aga ei ole $0.5 väärtuses Bytes nimelist krüptoraha, siis on sul vaja leida kedagi, kes saab sulle saata selles väärtuses krüptoraha või keegi kes on juba oma pärisnime tõendamise läbi teinud ja jagab nuti-vautseri koodi.

 

Mis asi on nuti-vautser?

Kui e-postiaadressi tõendamisel sai uue kasutaja viitamise eest boonuse see, kes kandis vajamineva teenustasu uuele kasutajale, siis pärisnime tõendamisel on iga tõendamise teinud kasutajal võimalik luua oma nuti-vautser (smart-voucher), mille eduka kasutamise järel premeeritakse uue kasutaja viitajat.

 

Kus ma saaksin nuti-vautseri?

Juhul kui sa ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kellel on Obyte krüptoraha, siis liitu Obyte kommuuniga Discord rakenduses ja küsi nuti-vautserit sealt. Pärast oma nime ära sidumist, võid ka oma Facebook konto pildile ka Obyte raami lisada või päisepildile oma näo Obyte logo sisse panna, et teistele märku anda, et sinu käest võib ka nuti-vautserit saada.7 kommentaari

 • reivo

  Kes soovivad algkapitali, siis saatke oma rahakoti aadress meilile ballsbyte@gmail.com. saadan krüptoraha vastu.

 • Asse Sauga

  Minu smart vautser, mis aitab protsessi läbi viia: EZLX7LUKTHZ52

 • Minu vautser neile, kel pole veel baite, aga soovivad pärisnime tõendamise läbida: 64OBZZWKSZ334

 • Alar

  Smart voucher abiks: PCIFHJRZ5LBPH

 • Juhised: Chat -> Bot Store -> Real Name Attestation bot.

  See bot küsib sinu rahakoti aadressi, seda saab lisada 3 punktiga nupust (…), siis bot küsib kas Jumio Netverify või Smart-ID Estonia. Vali Smart-ID Estonia, seejärel saad vautseri koodi lisada, mille peale annab bot lingi lehele, kus saab ID-kaardi, Mobiili-ID või Smart-IDga sisse logida.

  Kui see on tehtud, siis mine rahakoti äppi tagasi ja bot annab sulle privaatse lingi, kus saad oma privaatse profiili andmed rahakotti salvestada. Saad ka tõendada, et sa ei ole Ameeriklane 😛

  Ja samal ajal saadab bot sulle $8 väärtuses baite nutilepingusse, mida saad nutilepingust välja kanda täpselt 1 aasta pärast.

  Kindlasti tee kõige lõpus Settings -> Full Backup kaudu endale varukoopia, et juhul kui su seadmega peaks aasta jooksul midagi juhtuma, siis saad selle taastada.

 • Delonge

  See on ikka väga lihtsaks tehtud. Ise tegin läbi Jumio. Tubli töö tiimi poolt!

 • Max

  Tere!
  Millist krüptovahetust soovitate obyte’i vahetusel bitcoiniks?
  Selle sisseehitatud boti kursid ei tundu just kuigi kasulikud. Sellega sain $19 väärtuses obyte’ide eest ainult $7 väärtuses bitcoine.

Add a comment