Facebook coin konkureerib PayPal’i ja krediit kaartidega – Mitte teiste krüptodega.

Krüpto entusiastid on elevil uudistest, et maailma tähtsaim sotsiaalmeedia gigant hüppab õhuruumi, midagi mida nad loodavad on „et see teeb krüpto kasutuselevõtule imesid”.

Mulle ei meeldi olla see kes, viskab külma vett põlevasse lõkkesse. Kuid kui te olete üks nendest, siis mõelge veidi ja esitage endale need lihtsad küsimused:

  1. Kas Facebook loob tõelise krüpto-vara … või lihtsalt plokiahela versiooni PayPal’ist, Apple Pay’st või krediit kaardist? Teisi sõnu …
  2. Kas Facebook tegelikult liigub ka krüptorahade õhuruumi … või lihtsalt kannab mõned krüpto tehnoloogia omadused traditsioonilisse fintech sektorisse?

Kõik viited näitavad, et see viimane…

Mis ei ole ilmtingimata halb. Kuid olgem realistlikud. Peale jaotatud pearaamatu tehnoloogia (DLT) kiire tervitamise, on ebatõenäoline, et see teeb avatud, loata jaotatud pearaamatute jaoks nagu Bitcoin, Ethereum, EOS, Cardano või Holochain midagi.

Kogu Facebook „Bitcoini” idee
on Oxymoron olla.

Kuid siin on mõned stenaariumid, mida Facebooki tegelased teha võivad …

  1. Kindlaks teha praeguse globaalse finants süsteemi ebatõhusad kohad.
  2. Nende hulgas, pange tähele, et suur hulk sellest maailma sektorist on traditsioonilise finants tegelaste poolt alahinnatud. Paljudel pole isegi pangakontot.
  3. Lisaks, pange tähele, et olemasolevad makse süsteemid on sageli väga haavatavad häkkimistele ja vargustele.
  4. Integreeri mõned plokiahela või mõne teise jaotatud pearaamatu tehnoloogia võtme omadused, traditsiooniliste finants süsteemide murekohtade eemaldamiseks ning uus maksesüsteemi selgroog ongi valmis serveerimiseks.

Kas Facebook on valmistunud selles suunas minema? Üks vihje sellele tuleb nende hiljutisest väljaandest, kus nad mainivad, et nad tahavad oma uue projektiga esialgu Indias välja tulla. Pole mingi kokkusattumus, et India on teine suurim riik, kus inimestel puudub pangakonto… Teine, Hiinale järgnev.

Kas nad võivad pakkuda kasutaja sõbralikku finants teenust miljonitele kasutajatele, kellel praktiliselt muid võimalusi pangandusele ligipääsmiseks pole? Kindlasti. Ja kui nad seda ka teevad, saab see olema üks suurimaid läbimurde.

Kuid ärge tehke viga: Facebooki coin ei ole konkurents krüptorahadele. Põhjus selleks …

Esiteks, Facebook coinil ei ole mitte mingit pistmist Bitcoiniga, mis esindab originaal konseptsiooni detsentraliseeritud digitaal rahadest.

Bitcoini ja tema järeltulijate põhiväärtus seisneb nende idees, et varad ei kaasa ühtegi vahendajat ega hooldajat.

Maailmas kus on lõputult finants vahendajaid ning äraarvamatu arv vastaspoole riske, võtme põhjus miks Bitcoin loodi oli aidata kasutajatel võtta otsene omandiõigus enda vara üle, ilma et nad peaksid karma, et keegi teine selle valdamisse sekkuks.

Välja-arvatud sularaha, kui paljudel teistel vara klassidel on see omadus? Mitte just nii paljudel, kui te arvate ja kindlasti ei saa ka Facebook coin selleks olema.

Teiseks, tõenäoliselt iga Facebook coin saab olema tsentraliseeritud ja juhtkonna poolt kontrollitav.

Mis astub vastuollu kahe krüptovarade põhi printsiibiga – Detsentraliseeritus ja Tsensuuri vastupanu.

Miks? Sest Facebook otsib viisi kuidas oma klientidele makse teenust pakkuda. Selleks peab ta iga tema platvormi läbiva tehingu puhul toimima nii vastaspoolena kui ka hooldajana. Iga makse korral mida kasutajad teevad või taotlevad, peab ta selle kinnitama. Nagu ka pangad, krediitkaardi ettevõtted või PayPal.

Kolmandaks, erinevalt Bitcoinist, potentsiaalselt iga Facebook coin saab olema manipuleeritud Facebooki omanike kasuks, ja kasutajate kahjuks.

Kuna Facebooki otsuse langetajad kontrollivad ettevõtet kes haldab kõiki nende platvormil tehtavaid tehinguid, on iseenesest selge, et igasugune tegevus mida nad parasjagu „ebaseaduslikuks” peavad – mis iganes põhjusel – keelustatakse; loojad, vastuvõtjad blokeeritakse sotsiaalmeedia platvormilt; nende varad, külmutatakse.

Jällegi, astub see tõelistest krüptorahadest kõrvale, kus ainult tõeline vara omanik saab otsustada mida nendega teha.

Kuidas Facebook oma coini manipuleerida võiks? Liiga vara veel öelda. Kuid kaks näidet mis mõttesse tuli:

Kapitali ümberpaigutamine salajastel eesmärkidel. Käivad kõlakad, et Facebook plaanib luua nii-öelda „stabiil coini” — vara, mis on ettevõtte kontol oleva rahaga tagatud.

Kui nii, siis lisaks hooldajana coinide kontrollimisele (hoiustades neid teie nimel), võib Facebook raha kasutada, väidetavalt stabiil coinide tagamiseks, kuid tegelikult hoopiski mõneks muuks otstarbeks.

Sisuliselt ei erine see tänapäeva pankade tegevustest.

Privaatsus õiguste murdmine. Nagu Facebook on juba eelnevalt kasutajate isiklikke andmeid müünud, ei ole välistatud, et nad ka kasutaja finants andmeid müüma hakkavad. Pidage meeles: Facebooki terve äri mudel on kasutajate andmete kogumine – sageli kasutajate enese teadmata – ning seejärel nende müümine kõrgeimale pakkujale.

Asi on selles, et kuni praeguseni nende andmed pöörlevad kasutajate eelistuste ümber – laikide ja dislaikide. Liikudes fintech sektorisse, Facebook võib lisada finantsandmeid ja kulutamis harjumusi oma olemasolevle suurele kasutaja baasile.

Facebook coin: Uus kiht vana süsteemi peal.

Bitcoin: Täielikult uus süsteem.

Kokkuvõtteks …

Facebook coin hakkab konkureerima olemasolevate makse pakkujatega. Krüptorahad, nagu Bitcoin või Ethereum, on algusest peale neid lõhastama loodud.

Facebook coin saab olema järjekordne kiht, olemasolevale finants süsteemile – järjekordne vahendaja, järjekordne vastaspool, lisaks kõikidele olemasolevatele riskidele. Bitcoin ja teised krüptorahad on loodud nende vanamoeliste kihtide eemaldamiseks.

Parimat,

Juan

 

Artikli link

Tõlge:


Lucreds Plus OÜAdd a comment