Mis on DLT?

DLT – Distributed Ledger Technology ehk eestikeeli hajusraamatu tehnoloogiad. Peamine ja kõige levinum tehnoloogia on siin loata plokiahel koos kaeve ja töötõendiga, mis on kasutusel nii bitcoinis, Ethereumis, Dashis ja paljudes teistes krüptorahades ja tokenisüsteemides. Kuid kaevele ja töötõendile on ka alternatiiv, panusetõend (POS – Proof of Stake), mis pole küll veel niivõrd levinud kuid mis on oluliselt energiasäästlikkum viis konsensust tagada. Lisaks on olemas ka plokiahela vabad hajusraamatud, millest enamus põhinevad täna DAG (Directed Acrylic Graph) ahelal (Byteball, IOTA). Kui mõelda, millist lahendust oma äri parendamiseks või efektiivsemaks muutmiseks kasutada, tuleks kõigepealt mõelda läbi, kas loata või loaga hajusraamat ja plokiahel ning alustada järgmisest joonisest.

Juhend bitcoini aktsepteerimise seadistamiseks:

1. Valida välja teenusepakkuja.

Neid on täna päris mitmeid, kõige suuremad on Coinbase, Bitpay ja Coinify. Esimesed 2 asuvad USAs, Coinify asub Euroopas, Taanis. Lisaks on veel väga palju väiksemaid teenusepakkujaid. Coinbase kahjuks Eestis hetkel teenust ei paku seoses KM tõlgendamisega.
Aeg: 2h

2. Teenusepaketi valik.

Teenusepakkujate vahel valides tuleb vaadata, millised teenusepakette on võimalik valida kaupmehel ning valida endale sobivaim. Oluline on vaadata hinnastamispoliitikat.
Aeg: 1h

3. Tuleb luua ettevõtte (kaupmehe) konto teenusepakkuja juures:

  • Kõigepealt on vajalik tavapärane registreerimine veebikeskkonnas
  • Enda isiku verifitseerimine. Selleks on erinevaid meetodeid ja tihti käib see manuaalselt. Vajalikud on ID-kaart või pass ning näiteks kommunaalarve kinnitamaks elukohta. Verifitseerimisel kasutatakse tihti ka juba veebikaamera abi, siis käib kiiremini ja mugavamalt.
  • Enda ettevõtte verifitseerimine. Vajalik ettevõtte olemasolu verifitseerimine (mingisugune arve) ning kinnitus, et tegemist on ettevõtte juhatuse liikmega (b-kaardi koopia näiteks).
  • Ettevõtte konto sidumine pangakontoga. Tuleb sisestada oma kodupanga andmed.

Kõik eelnev võib aega võtta 1-3 päeva kuni nädal, olenevalt dokumentide kinnitamise meetoditest ja konkreetsest teenusepakkujast. Lisaks võivad olla veel erineva kinnituse tugevusega seotud konto tasemed, millel on päeva või kuu limiidid.

Aeg: 1-2h ainult info sisestamine, protsess ise päev kuni nädal.

4. Valida välja vajalikud teenused:

  • nupp internetipoodi
  • kassasüsteemiga seadistamine
  • ja teised võimalused

Kassasüsteemi puhul lihtsam ja teenindajale ebamugavam variant

5. Tuleb keskkonnas konfigureerida oma mobiiliwallet.

Tuleb valida sobib wallet
Aeg: 10 min

6. Paigaldada oma mobiili wallet nutitelefonisse ning kasutada nutitelefoni lisaks kassasüsteemile.

Keerulisem ja mugavam variant

7. Tuleb kassasüsteemi arendajale kätte näidata teenusepakkuja API, et saaks liidestused teha.

Aeg: 5-10 päeva arendustööd olenevalt kassasüsteemist ja arendajast.

Oled Ettevõtja? Kirjuta meile ja teeme sulle DLT tutvustuse.* tärniga lahter on kohustuslik täita.
Kuidas saame abiks olla?

Võta meiege ühendust, kui sul on krüptorahanduse, plokiahela või DLT ettevõtluse teemal küsimusi. Meiega liitumiseks vajuta allpool olevat nuppu ja täida väljad.

Krüptoraha liikmeks olemine on andnud palju uusi kontakte ja värskeid teadmisi, mis on blockchain maailm. Facebooki grupi kaudu saan igapäevaselt olla värske arutelu keskel. Meeldib see, et on uuenduslik info kodulehel alati olemas.

Ergo Olek
Ergo Olek
Maakler, Korter24.ee

Võta meiega ühendust