Digitaalsete müntide dramaatiline müük, mille käigus Bitcoin langes alla 34 000 dollari ja kustutas alates novembrist enam kui 1,4 triljonit dollarit kogu krüptoturu väärtusest, on tekitanud investorites muret, et halvim on alles ees. Liikvel on jutud “krüptotalvest”, viidates sellega ajaloolistele karuturgudele digitaalses valuutaruumis.
Viimati juhtus selline juhtum 2017. aasta lõpus ja 2018. aasta alguses, kui pärast enneolematut buumi kukkus Bitcoin enam kui 80% kuni 3100 dollarini ja saavutas uue kõrgeima taseme alles 2020. aasta detsembris. See nn suur “krüptokrahh” oli hullem kui Dot-comi mulli 78%-line kokkuvarisemine 2000. aasta märtsis.
Analüütikafirma Glassnode‘i ja kauplemiskomplekti Decentrader andmed näitavad, et jaanuaris on üha rohkem bitcoini müüdud odavamalt, kui seda osteti.
Esimene märk, et krüptotalv on käes, on karuturg. Karuturg saabub siis, kui krüptohinnad langevad püsiva perioodi jooksul – tavaliselt vähemalt kahe kuu jooksul – vähemalt 20 protsenti. Hetkeseisu andmed vastavad karuturu olemasolule – väärtuse püsiv langus vähemalt viiendiku võrra pikema aja jooksul.
Teised karuturul levinud tegurid on investorite vilets meeleolu ja üldine halb enesetunne majanduses. Kas see sentiment järgmise paari nädala jooksul kasvab, saab alles näha. Näitaja on ka see, et karuturud on sageli tsüklilised – ja krüpto on varem kaks korda suuremasse karuturgu juba sattunud.
Analüütikud märgivad, et digitaalsete varade langus näib jälgivat turu laiemaid arenguid, eriti S&P 500 ja Nasdaqi, mille indeksid libisesid eelmisel nädalal korrektsiooniterritooriumile. Krüptovaluutad on suurte institutsionaalsete fondide kaasamise tõttu traditsiooniliste turgudega üha enam põimunud. Krüptoturg on langes ka pärast seda, kui Föderaalreserv teatas, et vähendab oma stiimuleid finantsturgudele.
Kuigi keegi ei taha vara müüa ilma kasumita, kipuvad Bitcoini langustrendid nägema, et teatud grupp turuosalisi teeb seda niikuinii – kartuses, et kui nad ei müü, võivad nad saada suuremat kahju.
Seda paanilist müüki naeruvääristavad sageli pikaajalised investorid, kes väidavad, et tugevamad ja likviidsemad mängijad ostavad müüdavad mündid lihtsalt odavamalt kokku, et teha kahju neile, kes müüvad.
Nagu Glassnode sel nädalal kinnitas, hõlmab enamik tehinguid nüüd märkimisväärseid summasid, mis on 1 miljon dollarit või rohkem. Ettevõte järeldas, et see osutab ahela juhtiva jõuna institutsioonidele, mitte tavainimestele.
Paljud eksperdid ennustavad krüptolanguse jätkumist ka lähiajal, kuid eks seda näitab vaid aeg.
Oluline on mõista, et hirm ja ahnus on võimsad motivaatorid ning võivad sageli viia kiirete otsuste langetamiseni, mis lõppevad kahjumis tehingutega. Konkreetse plaani tegemine enne investeerimist võib muuta palju kasumi teenimise või raha kaotamise vahel.