Maksete tegemine

Maksete tegemine krüptorahakeskkonnas on mõnevõrra erinev tavaliselst pangamaksest.

Maksete tegemine toimub süsteemis järgnevalt:

1. Raha omanik vormistab ja allkirjastab rahakoti vahendusel ja avaliku võtme infrastruktuuri kasutades tehingu.

2. Iga tehing saadetakse töötlemiseks kõigile kaevandajatele ehk süsteemi ühendatud arvutitele.

3. Tehingud koondatakse üheks plokiks ja kontrollitakse vastu avalikku raamatupidamisregistrit.

4. Tehinguteploki kinnitamiseks hakkavad kõik süsteemi ühendatud arvutid lahendama matemaatilist probleemi, et leida tehinguplokkide kinnitus. Esimene, kes leiab õige lahenduse, saab vaevatasuks praeguses tsüklis 12,5 bitcoin’i.

5. Lahenduse leidmisel saadetakse kinnitatud plokk kõigile kaevandajatele täiendavaks kontrollimiseks.

6. Teised kaevandajad aktsepteerivad ploki, kui kõik selles sisalduvad tehingud on korrektsed ning kõnealuseid bitcoin’e ei ole kulutatud mujal.

7. Peale aktsepteerimist hakatakse arvutama kõnealusele jadale järgnevat plokki, kasutades kogu infokogumit (ehk arvestades kõiki varasemalt bitcoin’idega tehtud tehinguid), mis on plokkide jadaga kaasa tulnud. Iga järgneva ploki lisandumist saab võtta kui maksetehingu täiendavat kinnitust.

Kui kontrollimisele saadetakse üheaegselt kaks plokki (võrdse pikkusega jada), hakkab kaevandaja kontrollima seda, mis jõudis temani esimesena, samas igaks juhuks salvestatakse ka paralleelne jada. Lõpuks loetakse õigeks jada, millele lisandub esimesena järgnev plokk.

Makse kiirus on u 10 minutit ehk ploki kinnitamiseks vajamineva matemaatilise probleemi lahendamiseks kulunud aeg. Iga lisanduv plokk kinnitab makse veelkord üle ja makset pole võimalik enam tagasi kutsuda.

Kuna tehing loetakse piisava usaldusväärsusega kinnitatuks, kui see asub 6 ploki sügavusel, siis tagab 10 minuti reegel usaldusväärse kinnituse u 1 tunni jooksul. Samas võib tehingu osapool tehingut aktsepteerida ka pärast selle tehinguploki moodustamist, millesse konkreetne tehing kuulub, ja mitte oodata järgnevaid kinnitusi.

Samuti näeb algoritm ette, millised tehingud on kõrgema prioriteediga ja mis tuleb tehinguplokkidesse kaasata eelisjärjekorras. Näiteks on kõrgema prioriteediga suuremate summadega tehtavad tehingud ja tehingud bitcoin’idega, millega pole pikemat aega tehinguid tehtud. Väikesed, vahendustasuta tehingud võivad pikka aega tehinguplokkidesse lülitamist oodata.

Maksete tegemiseks on mõistlik valida endale wallet vastavalt kasutatavale platvormile.

Kuidas saame abiks olla?

Võta meiege ühendust, kui sul on krüptorahanduse, plokiahela või DLT ettevõtluse teemal küsimusi. Meiega liitumiseks vajuta allpool olevat nuppu ja täida väljad.

Krüptoraha liikmeks olemine on andnud palju uusi kontakte ja värskeid teadmisi, mis on blockchain maailm. Facebooki grupi kaudu saan igapäevaselt olla värske arutelu keskel. Meeldib see, et on uuenduslik info kodulehel alati olemas.

Ergo Olek
Ergo Olek
Maakler, Korter24.ee