Pärast seda, kui Elon Musk teatas, et Tesla investeeris Bitcoini ostmisesse 1,5 miljardit dollarit, hakkasid turud läbi katuse sõitma ning kõik hakkas taas lagunema, kui Musk teatas, et Tesla ei aktsepteeri enam Bitcoini, kuna see on keskkonnale kahjulik.
Bitcoin ja muud krüptovaluutad kukkusid veelgi edasi kolmapäeval, pärast seda, kui Hiina reguleerivad asutused suurendasid jõupingutusi krüptoteenuseid pakkuvate finantsasutuste piiramiseks.
See langus on muutunud paljude investorite seas kuumaks kõnepunktiks – kuigi mõned bitcoini entusiastid on endiselt veendunud, et krüptoraha pole mitte ainult selleks, et jääda, vaid et selle väärtus võib tõusta sadade tuhandete dollariteni, on teised mures, et investorid võivad olla krüptotalve äärel. Mõned kardavad 2017. aasta novembri ja detsembri sündmuste kordumist, kui tugevat tõusu näinud digitaalsed varad alustasid pikaajalist langust ning madalseisu, mis lõppes alles umbes 2019–2020.
Miljardär ja Tesla tegevjuht on palju krüpto kohta tweetinud, saates vähem kui 280 tähemärgiga bitcoini – aga ka dogecoini – hinna üles ja alla.
Muski tweetid, mis ei pruugi ilmneda tema enda rahalise kasu saamiseks, võivad krüptoraha investoreid suuresti mõjutada. Samuti tekitavad need küsimusi turu tugevuse kohta, mida saab nii hõlpsasti kõigutada, eriti kui jaeinvestorid kogunevad üha enam krüptovaluutadesse.
Muski viimase paari nädala krüptoraha tweetid on bitcoini eriti mõjutanud. Eelmisel kolmapäeval tweetis Musk, et Tesla ei aktsepteeri enam bitcoini maksena keskkonnakaitseliste probleemide tõttu, mis on seotud tema suure energiakasutusega. Seetõttu langes bitcoini hind umbes 15 protsenti.
See toob välja murekoha krüptovaluutade ning turgude osas, kus neid kaubeldakse.
Hiina panga WeChat kontol avaldatud ühisavalduses ütlesid panga- ja Interneti-tööstuse ühendused, et finantsasutused ei tohiks krüptorahasid maksena aktsepteerida ega pakkuda nendega seotud teenuseid.
“Viimasel ajal on krüptoraha hinnad hüppeliselt tõusnud ja langenud ning krüptorahaga spekulatiivne kauplemine on taas elavnenud, rikkudes tõsiselt inimeste vara turvalisust ning häirides tavapärast majandus- ja finantskorda,” öeldakse selles.
See lisas, et krüptoraha ei ole pärisvaluuta ja seda ei tohiks ega tohi turul valuutana kasutada.
Antud samm tuleb nüüd, kui Hiina valmistub oma digitaalse valuuta kasutusele võtmiseks. Paljud näevad olemasolevate krüptovaluutade vähendamist proovina konkurentsi piirata.
Hiina valitsus plaanib luua digitaalse renminbi, mis võimaldaks keskpangal jälgida kõiki tehinguid nende toimumise ajal.
PwC konsultantide krüptotööstuse ülemaailmne juht Henri Arslanian ütles Financial Timesile, et teised reguleerivad asutused võivad järgida Hiina jälgi ning olla sama karmid krüptoturgudega.
“Ma ei oleks üllatunud, kui näeksin, et teised reguleerivad asutused ja poliitikakujundajad teevad järgmistel nädalatel sama ning nad hoiatavad investoreid spekulatiivse kauplemise või krüptoturu volatiilsuse ohtude eest,” ütles ta.
“Reaalsus on see, et me näeme institutsionaalsete mängijate ja institutsionaalsete investorite pidevat sisenemist sellesse ruumi ja see ei aeglustu tõenäoliselt nii pea.”
Krüptoraha on teadupärast kõikuv, mistõttu on pikaajaliste trendide prognoosimine peaaegu võimatu. Nende volatiilsus muudab need riskantseks investeeringuks. Investeerima peaksite ainult seda, mida olete valmis kaotama. Vaatamata hiljutisele krahhile oli Bitcoini algus aastale 2021 siiski väga tugev. See on aasta algusest umbes 35 protsenti kõrgem ja väärt neli korda rohkem kui oktoobris.