Krüptoraha tekkelugu

Legendi järgi alustas Satoshi Nakamoto (alles) 2007. aastal tööd krüptoraha loomiseks (vt History of Bitcoin). Satoshi Nakamoto isik ei ole vaatamata paljudele selgitamiskatsetele ja spekulatsioonidele teada. Arvatakse ka, et tegemist on kollektiivse nimega.

Satoshi Nakamoto kirjeldab oma loodud süsteemi tööpõhimõtteid 31. oktoobril 2008. aastal (metzdowd.com kaudu) avaldatud artiklis “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”. Enne seda, 18. augustil 2008 registreeriti Helsingis asuva teenusepakkuja juures bitcoin.org. Eelnimetatud artikkel on n.ö krüptoraha maailma piibel, milles on kirjeldatud ka Bitcoini protokoll. Bitcoin’i koguemissiooni väärtus on 21 miljonit bitcoin’i (BTC), mis realiseeritakse 2140. aastaks.

3. jaanuari 2009. aasta õhtul kell 18:15:05 keskmise päikeseaja (GMT) järgi kaevandas Satoshi Nakamoto esimesed 50 bitcoin’i, kusjuures 1 bitcoin’i väärtus oli alla 1 penni. Selgituseks: Bitcoin’il pole garanteeritud väärtust. Bitcoin’i väärtus tekib turul klassikaliselt nõudluse ja pakkumise vahekorra kaudu. Esimene väärtus anti bitcoin’ile 5. oktoobril 2009 kaevandamise energiakulu hindamise kaudu.

Esimene ülekanne Satoshi Nakamoto ja krüptograafia-entusiasti Hal Finney vahel toimus 12. jaanuaril 2009. aastal.

18. veebruaril 2010 publitseeriti krüptograafiaalane patent, millel bitcoin põhineb ja mida taotlesid juba 15. augustil 2008 Neal Kin, Vladimir Oksman ja Charles Bry.

Esimene reaalne tehing tehti 22. mail 2010 Jacksonvilles, kui Florida programmeerija Laszlo Hanyecz ostis 10 000 bitcoin’i eest pitsa, kusjuures pitsa hinnaks kujunes umbes 25 USA dollarit. Ühe bitcoin’i hind oli sel ajal 0,07 USA senti, arvutatuna kaevandamisele kuluva elektri hinna järgi.

Tasapisi tekkis kaupmeeste huvi ja usaldus ning 2010. aasta lõpus hakkas bitcoin’i väärtus järsult kasvama ja 2011. aasta juunikuu lõpus maksis üks bitcoin 29 dollarit. Siis õnn pöördus ja septembrikuu lõpus anti bitcoin’i eest 5 dollarit. Samas oli ringluses juba üle 7 miljoni bitcoin’i ja Nakamoto tulu oli selleks hetkeks 35 miljonit dollarit.

Aprillis 2011 saatis Nakamoto viimase sõnumi, et hakkab tegelema uute valdkondadega, pärast seda temast kuuldud ei ole.

27. septembril 2012 registreeriti USA-s Bitcoini Sihtasutus (Bitcoin Foundation), mille eesmärgiks on üle maailma kasutajate huvides standardiseerida, kaitsta ja arendada krüptoraha.

Bitcoini Sihtasutuse esimene (iga-aastane) konverents toimus 2013. aastal Silicon Valley’s, millest võttis osa 1200 inimest. Teine konverents „Bitcoin 2014: Building the Digital Economy“ toimus 15.−17. mail 2014 Amsterdamis.

Kuidas saame abiks olla?

Võta meiege ühendust, kui sul on krüptorahanduse, plokiahela või DLT ettevõtluse teemal küsimusi. Meiega liitumiseks vajuta allpool olevat nuppu ja täida väljad.

Krüptoraha liikmeks olemine on andnud palju uusi kontakte ja värskeid teadmisi, mis on blockchain maailm. Facebooki grupi kaudu saan igapäevaselt olla värske arutelu keskel. Meeldib see, et on uuenduslik info kodulehel alati olemas.

Ergo Olek
Ergo Olek
Maakler, Korter24.ee