IOTA graafik

 Hind dollarites  |   Hind Bitcoinides

Request failed

IOTA is a cryptocurrency, but that doesn’t tell you much. It’s very different from other forms of digital money like Bitcoin, Ethereum, Ripple, and Dash — it’s designed for the Internet of Things (IoT). Its developers see a future where machines trade resources (electricity, storage, bandwidth, data, etc.) and services with each other using IOTA as payment. So what is IOTA, exactly? How does it work, and what are its advantages over other cryptocurrencies?

IOTA solves many of the problems other cryptocurrencies face. This is because it’s not based on a blockchain but rather on a directed acyclic graph (DAG), referred to as the Tangle.

Koduleht: https://iota.org/
Whitepaper: Laen alla

Kuidas saame abiks olla?

Võta meiege ühendust, kui sul on krüptorahanduse, plokiahela või DLT ettevõtluse teemal küsimusi. Meiega liitumiseks vajuta allpool olevat nuppu ja täida väljad.

Krüptoraha liikmeks olemine on andnud palju uusi kontakte ja värskeid teadmisi, mis on blockchain maailm. Facebooki grupi kaudu saan igapäevaselt olla värske arutelu keskel. Meeldib see, et on uuenduslik info kodulehel alati olemas.

Ergo Olek
Ergo Olek
Maakler, Korter24.ee