Monero graafik

 Hind dollarites  |   Hind Bitcoinides

Request failed

Monero uudised

Monero (XMR) is an open-source cryptocurrency created in April 2014 that focuses on privacy and decentralization that runs on Windows, macOS, Linux, Android, and FreeBSD. Monero uses a public ledger to record transactions while new units are created through a process called mining. Monero aims to improve on existing cryptocurrency design by obscuring sender, recipient and amount of every transaction made as well as making the mining process more egalitarian.

The focus on privacy has attracted illicit use by people interested in evading law enforcement. The egalitarian mining process made it viable to distribute the mining effort opening new funding avenues for both legitimate online publishers and malicious hackers who covertly embed mining code into websites and apps.

Koduleht: https://getmonero.org/
Whitepaper: Laen alla

Kuidas saame abiks olla?

Võta meiege ühendust, kui sul on krüptorahanduse, plokiahela või DLT ettevõtluse teemal küsimusi. Meiega liitumiseks vajuta allpool olevat nuppu ja täida väljad.

Krüptoraha liikmeks olemine on andnud palju uusi kontakte ja värskeid teadmisi, mis on blockchain maailm. Facebooki grupi kaudu saan igapäevaselt olla värske arutelu keskel. Meeldib see, et on uuenduslik info kodulehel alati olemas.

Ergo Olek
Ergo Olek
Maakler, Korter24.ee